/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F03%2FSommardack-2026-01.jpg)
Däckexperten: så väljer du rätt sommardäck
Carl Undéhn
20 mar 2026
Så länge det inte råder vinterväder gäller att sommardäcken ska sitta på bilen från den 16 april. Något som för en del säkert också innebär att det är dags att investera i en ny uppsättning sommardäck. Utbudet är stort och det gäller även skillnaderna vad gäller däckens prestanda och kvalitet. Som enda kontaktyta mellan bilen […]
Så länge det inte råder vinterväder gäller att sommardäcken ska sitta på bilen från den 16 april. Något som för en del säkert också innebär att det är dags att investera i en ny uppsättning sommardäck. Utbudet är stort och det gäller även skillnaderna vad gäller däckens prestanda och kvalitet. Som enda kontaktyta mellan bilen och vägbanan spelar däcken som bekant en viktig roll för säkerheten. Men även körupplevelsen och förbrukningen påverkas stort beroende på vilket däck som sitter på bilen.
Enligt en undersökning som genomförts av däck- och servicekedjan Vianor är säkerheten det som kommer på första plats när svenskarna väljer däck. Hälften av de drygt 1 900 personer som tillfrågades i Sverige uppgav att våtgrepp och förutsägbara köregenskaper är de saker som främst påverkar vid valet av däck.
– Det är glädjande att se att hälften av de svarande i undersökningen prioriterar säkerhet framför pris, säger Tomas Jansson, som är produktchef hos Vianor.
Så kallade premiumdäck kommer ofta med en högre kostnad vid inköp. Tomas Jansson pekar på att de ändå ofta lönar sig i längden då de har genomgått fler tester och behåller de utlovade egenskaperna längre jämfört med de billigare alternativ som finns på marknaden.
Med tanke på att sommarvädret här i Sverige inte alltid är så somrigt som vi hoppas är just våtgreppet något som han tycker att den som ska köpa nya sommardäck bör hålla extra koll på.
– Det handlar om däckets förmåga att greppa, bromsa och styra säkert på vått underlag, där bromssträckan kan vara upp till dubbelt så lång som på torr väg. Du kan enkelt kontrollera våtgreppsklassen på däckets EU-märkning, säger Tomas Jansson.
Märkningen han syftar på infördes 2012 och klassificerar däckets våtgrepp i en tydlig skala från A till E, där A är bäst. Skillnaden i bromssträcka mellan de olika klassificeringarna är upp till 6 meter vid en hastighet på 80 km/h. Utöver det visar märkningen också andra egenskaper hos däcket, som dess bullernivå och rullmotstånd, som även det klassificeras enligt skalan A till E.
– Lägre rullmotstånd kan minska bränsle- eller elförbrukningen, vilket innebär att den högre inköpskostnaden kan betala tillbaka sig över tid, säger Tomas Jansson.
Rullmotstånd och storleken på däcket kan påverka upp till 20 procent av bilens förbrukning. För en elbil innebär det alltså att ett däck med lägre rullmotstånd ger färre laddstopp på långresan. Flera tillverkare erbjuder också så kallade EV-däck som är särskilt framtagna för eldrivna bilar. Det är däremot inget måste, menar Tomas Jansson, men det finns en annan sak som han tycker att den som kör elbil bör hålla koll på vid valet av däck.
– Du behöver inte nödvändigtvis ett däck som är märkt ”EV”, men du bör välja ett däck av hög kvalitet med tillräckligt belastningsindex – det vill säga att däcket är godkänt för att bära bilens vikt. Kontrollera bilens dörrstolpe eller instruktionsbok för rätt specifikation, säger Tomas Jansson.
Orsaken är den oftast höga vikten hos en elbil på grund av batteriet, men hos nya bilar är skillnaden mellan de som går på el och de som tankas med bensin eller diesel inte längre särskilt stor. Bilar med förbränningsmotor har blivit allt tyngre de senaste åren – samtidigt som biltillverkarna i dag fokuserar på att minska vikten hos sina elbilar för att öka räckvidden.
Och om sommardäcken från förra säsongen åker på även i år är det viktigt att kontrollera att de fortfarande håller måttet. Finns det uppenbara och synliga skador eller sprickor är det dags att köpa nytt. Den som är osäker på hur gamla däcken faktiskt är kan enkelt kolla det genom den så kallade DOT-märkningen på däcksidan. En fyrsiffrig kod anger när det är tillverkat, till exempel 1523, som ska läsas ut som vecka 15 år 2023. Tomas Jansson rekommenderar inte att använda däck i mer än sex år i rad och inte heller däck som kommit upp i en ålder på tio år.
Och så har vi ju däckmönstret. Enligt lag ska det ha ett djup på minst 1,6 millimeter. Men tidigare än så förlorar däcket en del av sina egenskaper, i synnerhet på våt väg. Risken för vattenplaning ökar redan när mönsterdjupet understiger 4 millimeter och förmågan att leda bort vatten minskar.
– Mitt råd är att göra det till en vana att kontrollera däcken minst en gång i månaden – det är en enkel åtgärd som kan göra stor skillnad för säkerheten, säger Tomas Jansson.



/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F02%2FContinental01.jpg)
/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F05%2FDack-Goodyear-2025.jpg)
/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F03%2Fdack.jpg)
/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2017%2F10%2Ffine-comfortride-01.jpg)
/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F07%2FV2G_2025-1.jpg)
/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F03%2FMercedes-VLE03.jpg)
/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F02%2FStellantis-Leapmotor.jpg)
/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F04%2FRecharge-Ikea-Kallered-laddstation.jpg)
/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F04%2FSolid_state_Batteri_Greater-Bay-Technology.jpg)
/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F04%2FDonut_Lab_5.jpg)