/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F05%2FByd-SuperbatteriWebb02.jpg)
Nya siffror visar – LFP-batterier tar över allt mer
Carl Undéhn
22 jul 2025
Kina är sedan länge världens största tillverkare av batterier till elbilar, och produktionen där fortsätter att öka. Det visar nya siffror från China Automotive Battery Innovation Alliance (CABIA), som nu redovisas i kinesiska medier.
Under årets första sex månader uppgick den totala batteriproduktionen där till 299,6 GWh – en ökning med 47 procent jämfört med samma tidsperiod året innan. Som tidigare är det de båda företagen CATL och Byd som dominerar. Tillsammans har de en marknadsandel på 67 procent. Med en produktion på 127 respektive 70 GWh ligger de också en bra bit före producenten CALB som med en produktion på 19,5 GWH under årets första sex månader letar sig in på en tredje plats.
Intressant blir det när produktionen delas upp i vilken kemi som de tillverkade batterierna använder. Den tidigare dominerande kemin nickel-mangan-kobolt (NMC) tappar allt mer mark till de billigare och kobolt- och nickelfria litiumjärnfosfatbatterierna, LFP. Byd till exempel, som med sitt så kallade Blade-batteri har rönt stora framgångar och säljer det till en rad olika tillverkare, har en närmast obefintlig produktion av NMC-celler. Hos världsledande CATL tillverkades det 39 GWh NMC-celler och 90 GWh LFP-celler. Även bland de övriga av Kinas tio största batteritillverkare spelar NMC-celler en mindre roll, om de finns med i produktionen över huvudtaget.
Tidigare i år presenterade både CATL och Byd extremt snabbladdande LFP-celler som klarar så kallad megawattladdning, alltså en laddeffekt på minst 1.000 kW.