Annons:

BIlligare elbilar – så möter Ford konkurrensen från Kina

Carl Undéhn

Carl Undéhn

20 jun 2025

Under flera års tid har Ford gjort stora förluster på varje såld elbil. För att ändra på den saken ändrade den amerikanska tillverkaren förra året strategi och skrotade en del planerade elbilsprojekt. Bland annat en stor sjusitsig elsuv, som i stället blir en hybrid.

Fokuset ska ligga på att sänka kostnaderna. Dels genom att skjuta upp en del projekt i väntan på lägre batteripriser, men framförallt genom att ta fram en ny och kostnadseffektiv elbilsplattform. Ett arbete som pågått under en längre tid och leds av ingenjören Alan Clarke som tidigare var hos Tesla.
– Vi gjorde en satsning i det tysta för två år sedan och tog fram ett superbegåvat självständigt team för att skapa en lågkostnadsplattform för elbilar, meddelade Ford-chefen Jim Farley tidigare.

Målet uppges vara att prismässigt kunna möta konkurrensen från kinesiska tillverkare. Och då i alla led av tillverkningen, från kostnaden för batteriet över bilens konstruktion till dess elektronik. Trots sjunkande batteripriser utgör de fortfarande en stor del av kostnaden för en elbil. Ford ska därför använda billigare litiumjärnfosfatbatterier, LFP. Tillverkningen av dem ska Ford göra på egen hand på licens av kinesiska CATL i en ny batterifabrik som byggs i USA för 3 miljarder dollar.

Enligt de fösta uppgifterna låter det som att det handlar om elbilar riktade till den amerikanska marknaden. Först ut på den nya plattformen uppges bli en pickup, då av lite mindre modell. I alla fall enligt amerikanska mått, för bilen väntas motsvara den nuvarande pickupen Ford Ranger som mäter 5,27 meter på längden. Övriga modeller som är planerade innefattar suvar och eventuellt en sedan, och med det vill Ford täcka upp karosstyper som även efterfrågas på andra håll i världen än i USA.

Annons:
Annons:
Annons: