Annons:

800 volt och nytt chassi – det kostar uppdaterade Polestar 3 och 4

Carl Undéhn

Carl Undéhn

12 maj 2026

Polestar börjar nu ta emot beställningar på de uppdaterade versionerna av Polestar 3 och 4 som annonserats tidigare. Med det får Polestar 3 snabbare laddning genom att modellen nu använder 800 voltsteknik. Från att tidigare ha kunnat ladda med 250 kW ökar nu effekten till 350 kW och med det går det att fylla batteriet […]

Polestar börjar nu ta emot beställningar på de uppdaterade versionerna av Polestar 3 och 4 som annonserats tidigare. Med det får Polestar 3 snabbare laddning genom att modellen nu använder 800 voltsteknik. Från att tidigare ha kunnat ladda med 250 kW ökar nu effekten till 350 kW och med det går det att fylla batteriet på 107 kWh från 10 till 80 procent på 22 minuter.

Polestar 3 får också samma mjukvara för att optimera laddningen kallad Breathe Charge som hittas hos Volvo ES90 och EX60. Med det övervakas batteriet i realtid för att anpassa laddhastigheten, något som ska ge både kortare laddtider och skydda batteriet. Enligt Polestar ska det under 10 minuters laddning kunna bidra med upp till 38 procents mer räckvidd.

Ytterligare en likhet från Volvos modeller är att uppdaterade Polestar 3 använder processorn NVIDIA DRIVE AGX Orin. Den ska bidra till åtta gånger snabbare beräkningskapacitet jämfört med tidigare och resultera i bättre säkerhetssystem och nya funktioner.

Polestar 3 får också en ny permanentmagnetisk synkronmotor på bakaxeln. Exakt vilken effekt den har nämns inte, endast att den tillsammans med motorn på framaxeln hos fyrhjulsdrivna Polestar 3 Dual Motor ger en gemensam effekt på 500 kW i Performance-versionen.

Den bakhjulsdrivna versionen av Polestar 3 finns inte att beställa nu och Polestar 3 Dual Motor med en motoreffekt på 400 kW och en räckvidd på 64,7 mil kostar från 924 000 kronor. Performance-versionen med en motoreffekt på 500 kW och en räckvidd på 60,1 mil kostar från 999 000 kronor.

Priset för Polestar 4 börjar nu på 619 000 kronor och i samband med uppdateringen blir det nya namnet också Polestar 4 Coupé. Något som förmodligen hänge ihop med att det lovats en ny version av modellen som då ryktas få en mer utdragen kombi- eller shooting brake-kaross.

Här är karossen densamma utan bakrutan, men i de nedre delarna av bilen har Polestar 4 fått ett omarbetat chassi med ”förbättrad smidighet, komfort och precision” som lovas ge en bättre körupplevelse. Konkret uppges ändringarna handla om nya passiva stötdämpare, omarbetad fjädring och krängningshammare samt Polyurethane (PU)-reboundstopp i stället för interna fjädrar.

Polestar presenterar också koldioxidavtrycket för de olika versionerna med bak- eller fyrhjulsdrift samt beroende på om bilen är tillverkad i Hangzhou Bay i Kina eller i Busan, Sydkorea där modellen nu också byggs i samarbete med Renault. Sedan lanseringen av Polestar 4 har koldioxidavtrycket för exemplar tillverkade i Kina minskat med 1,1 ton CO2e och uppgår nu till 20,3 ton CO2e för Dual motor-versioner och 19,4 ton CO2e för Rear motor-versioner. Bilarna som kommer från Sydkorea har ett något högre koldioxidavtryck på 20,7 ton CO2e för Dual motor-versioner och 19,8 ton CO2e för Rear motor-versioner.