/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F06%2FMercedes-AG-prototyp-labb01.jpg)
Fejkade växlar och motorljud hos AMG:s kommande elbilar
Carl Undéhn
23 jun 2025
Mercedes tuningfirma AMG har redan tagit sig an flera av märkets elbilar och släppt egna versioner av dem. Men AMG jobbar också på egna eldrivna modeller. Det mesta tyder på att vi först får se en sedan, som redan förra året vintertestades här i Sverige, som efter det följs upp av en prestandasuv. Eventuellt baserad på kommande GLC.
AMG har nu släppt en video på Instagram där vi får se sedanen sladda runt på en stor asfalterad yta. Det intressanta i videon är ljudet, där det tydligt hörs ett motorljud som påminner om det vi är vana vid att höra från AMG:s modeller med förbränningsmotor. Här måste det alltså handla om ett simulerat motorljud som ser ut att höras även på utsidan av bilen.

Den som lyssnar nog hör också vad som påminner om att ”motorljudet” ändras genom olika växlar. Det ser alltså ut som att AMG planerar att lansera sina elbilar med både brummande motorljud och simulerade växlar. Det är något vi tidigare sett hos Ioniq 5 N, och även uppdaterade Lexus RZ erbjuds med simulerade växlar. Porsche är däremot en tillverkare som har sagt att deras elbilar inte behöver varken motorljud eller växlar som ska påminna om körupplevelsen av en bil med förbränningsmotor.
Enligt tidigare uppgifter kommer elbilarna från AMG använda så kallade axialflödesmotorer som har både hög effekt och högt vridmoment. 2021 köpte Mercedes det brittiska företaget Yasa som utvecklar den typen av motorer och idag tillverkas märket axialflödesotorer i Berlin. Några uppgifter om batteri och drivlina har ännu inte presenterats, däremot ryktas det om att AMG:s elbilar kommer bjuda på omkring 1.000 hästkrafter och klara 0-100 km/h på under 3 sekunder.