”Energirevolution” – då lanserar CATL saltbatterier med 50 mils räckvidd

Fredrik Sandberg

Fredrik Sandberg

21 apr 2025

På CATL Tech Day, som visades live idag visade kinesiska batterijätten CATL upp sin nya batteriteknik. Det rör sig om flera förbättringar av befintliga batterier men också ny teknik och för första gången fick vi se vad kommande saltbatterier klarar av. Och när de ska börja produceras.

CATL lanserar ett märke som de kallar CATL Naxtra. Under det namnet ska natriumbatterierna, alltså saltbatterier, lanseras. Istället för litium används salt som är både billigare och mer tillgängligt.

En fördel med tekniken är att de klarar extrema temperaturer väl. CATL visade filmer på hur batteriet agerar i minus 40 grader. Men de ska även klara temperaturer på upp till 70 grader. Ett problem med tekniken har varit att batterier som ersätter litium med salt inte har haft samma höga energitäthet. Men energitätheten i CATL:s saltbatterier är 170 Wh per kilo. Det är bättre än vad BYD länge har haft i sina batterier, där de legat på 150 Wh per kilo.

Flera olika sätt att försöka kortsluta ett batteri. CATL:s fulladdade saltbatteri klarar alla testerna utan att ta eld.

Det gör att CATL nu säger att bilar utrustade med saltbatterier för upp till 50 mils räckvidd är möjliga. Batteripacket i en av demonstrationsbilarna ser ut att vara på 62 kWh. Dessutom ska de kunna gå att ladda med 5C, alltså 5 gånger batteriets energiinnehåll. Från 30 procent till 80 procent på 10 minuter. Hur länge håller då dessa batterier? Enligt CATL går de att cykla 10.000 gånger. 50 mil gånger 10.000 är 500.000 mil. Batterierna lämpar sig med en sådan cyklingskapacitet väl för att användas som stationär lagring. Priset på batterierna är lägre och CO2-avtrycket vid produktion är 60 procent lägre än för litium-batterier. Tillgången till salt är stor till skillnad från litium vilket gör massproduktion möjlig i en helt annan skala än tidigare. CATL talade därför om en energirevolution.

Om man ska tro CATL:s demonstrationsvideor kan batterierna även penetreras med skruvar och spikar. De kör en cirkelsåg genom batteriet och pressar en välvd tryckplatta mot det utan att det i något av fallen tar eld. Batterierna verkar vara väldigt säkra med andra ord. För svenskt vidkommande visar saltbatterierna framfötterna i kallt klimat. CATL visar hur de kyler ner batterierna till –40 grader och sedan kör bilen utan att batterierna förvärms. Trots kylan har man tillgång till 90 procent av batteriets energi. De klarar även att accelerera en bil till 120 km/h med 10 procent kvar av batterierna i minus 40 grader. Där även batterierna har samma temperatur.

CATL har även tagit fram startbatterier som kan ersätta blybatterier i fordon. Fördelen är dels miljömässiga, men även kapaciteten att ge ström direkt även i minus 40 grader är en fördel. En blyfri värld är möjlig enligt CATL. Starten för massproduktion av CATL Naxtras batterier ska ske i december.

Annons: