/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F03%2FMobilize-Laddstation02.jpg)
Renault utökar laddnätverk – men Sverige blir utan
Carl Undéhn
28 mar 2025
Redan 2022 meddelade Mobilize, som är Renaults förtaget för energi- och mobilitetstjänster, att de ger sig in i laddbranschen. Ett eget nätverk av snabbladdare med en effekt på upp till 320 kW ska byggas och det lovades 1.200 laddpunkter runt om i Europa till mitten av 2024.
Riktigt så många blev det inte och när det nu står 2025 i kalendern finns det än så länge 25 stationer som alla befinner sig i Frankrike. Exakt hur många snabbladdare det handlar om totalt är oklart.
Men nu meddelar Mobilize att satsningen ska växa. Laddeffekten ska höjas till 400 kW och 75 nya stationer ska byggas i år . Till 2028 ska antalet vara uppe i 650 stycken. Då även utanför Frankrike, men några stationer på svensk mark ser inte ut att finnas med i planerna. Utöver Frankrike kommer utbyggnaden ske i Belgien, Italien och Spanien. Om fler länder, och då även Sverige, blir aktuella i framtiden är oklart.
Förutom möjligheten till att ladda har stationerna inom nätverket även loungeytor där det går att köpa mat och dryck samt toaletter. De nya stationerna ska stödja Plug and Charge och stationerna är öppna för elbilar från alla märken.