/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F04%2FCarlsberg-Einride01.jpg)
Carlsberg ökar eldrivna transporter – och lanserar ”elektriskt” öl
Carl Undéhn
29 apr 2025
Svenska Einride fick för några år sedan stor uppmärksamhet för sin eldrivna och självkörande lastbil. Men de utvecklar också logistiksystemet Saga som kopplar samman lastbilar och används för att planera och effektivisera transporter. Något som använd av bland andra öljätten Carlsberg, som nu meddelar att samarbete med Einride utökas på den svenska marknaden. Något som ska leda till att 40 procent av Carlsbergs transporter i södra och västra Sverige kommer ske med eldrift, när lösningarna är på plats. De väntas de vara mot slutet av året och då kommer elva eldrivna lastbilar vara i trafik hos Carlsberg.
– Vi jobbar hela tiden för att ta konkreta steg mot en mer hållbar verksamhet. Fler elfordon i vår transportkedja är ett viktigt steg i det arbetet, säger Peter Hammarstedt som är vd för Carlsberg Sverige.
De nya ellastbilarna kommer bidra till en minskning av koldioxidutsläpp på flera tusen ton. Enligt en tidigare beräkning där åtta diesellastbilar skulle ersättas av lika många eldrivna lastbilar beräknades det leda till 2.460 ton mindre utsläpp av koldioxid. Nu är alltså planen att Carlsberg ska använda 11 eldrivna lastbilar, vilket då innebär en ännu större minskning.

Sedan samarbetet med Einride inleddes 2022 har Carlsberg nu genomfört 40.000 kilometer av transporter med eldrift. Det vill ölproducenten nu fira med att lansera en ny alkoholfri öl som döpts till The Electric Beer. Ett namn den lever upp till genom att den bryggs, produceras och transporteras med 100 procent förnybar energi och elektriska transportlösningar. På ölburken hittas en QR-kod som leder till information om bryggprocessen, samt den kommande transportsträckan mellan Malmö, Falkenberg och Göteborg som ska köras med eldrivna lastbilar.
– Carlsberg har en stark bryggartradition, och genom att transportera öl elektriskt tar vi
den traditionen in i framtiden. Genom att kombinera Carlsberg Sveriges arv med
innovativ teknologi skapar den här kampanjen ett konkret sätt att uppleva vårt
partnerskap i praktiken, samtidigt som den visar hur viktigt det är att fler varumärken
ansluter sig till resan mot en smartare framtid, säger Linnéa Kornehed Falck, grundare
och vice vd på Einride.