Så ska solcellsbilen Aptera till slut byggas med kinesisk hjälp

Carl Undéhn

Carl Undéhn

21 aug 2026

Genom åren har vi ofta skrivit om solcellsbilen Aptera och även besökt dem i Kalifornien, som nu kan läsa mer om här. Efter att Sono Motors och Lightyear kastat in handduken är Aptera det kanske sista hoppet just nu för alla som drömmer om en bil som kan ladda sig själv med solceller. Någon enkel […]

Genom åren har vi ofta skrivit om solcellsbilen Aptera och även besökt dem i Kalifornien, som nu kan läsa mer om här. Efter att Sono Motors och Lightyear kastat in handduken är Aptera det kanske sista hoppet just nu för alla som drömmer om en bil som kan ladda sig själv med solceller. Någon enkel resa har det inte varit, och företaget har gått i konkurs en gång på vägen.

2025 visades till slut en produktionsklar version och med den har det genomförts tester på vägar i USA. Men det där med att få igång produktionen är som vi vet ingen enkel sak och ofta något som inneburit slutet för flera uppstickare i elbilsbranschen. För att lyckas har Aptera nu ingått ett partnerskap med kinesiska design- och tillverkningsföretaget Launc Design, som enligt egna uppgifter tidigare jobbat med både Tesla och Renault.

Med deras hjälp ska Aptera lyckas med produktionen och vad det verkar kommer de första serieexemplaren av solcellsbilen byggas hos Launch Design i Kina. Men den del av samarbetet handlar om att Launch Design ska hjälpa förteget att få till produktionen på hemmaplan i staden Carlsbad i Kalifornien.

– Den här strategiska investeringen stärker våra resurser och gör det möjligt för oss att ta beprövad kompetens inom design för tillverkning och en global leveranskedja till Carlsbad, utan att behöva bära kostnaden för att bygga upp den kompetensen från grunden”, säger Chris Anthony, som är vd för Aptera.

Han säger också att han hoppas att samarbetet kommer snabba på processen för att komma igång med storskalig tillverkning av solcellsbilen samt bidra till att sänka materialkostnaderna.
– Vi har redan sett minskningar i de beräknade materialkostnaderna för våra fordon till följd av samarbetet, vilket är ett tidigt tecken på att partnerskapet förbättrar ekonomin per fordon redan innan den första produktionsbilen har byggts, säger han.

Genom sin lätta konstruktion i kolfiber som ger bilen en vikt på under 800 kilo, ett lågt luftmotstånd med ett cW-värde på 0,13 samt en effektiv drivlina ska det förhållandevis lilla batteriet på 45 kWh ge bilen en räckvidd på omkring 60 mil. Urpsrungligen var planen att använda navmotorer från den slovenska utvecklaren Elaphe (läs mer om vad deras motorer kan göra här), men det har företaget nu gått ifrån och använder en konventionell framhjulsdriven drivlina. Tidigare har Aptera talat om att erbjuda både mindre och större batteripaket för en räckvidd på upp till hela 160 mil. Men i nuläget ser det ut som att fokus ligger på versionen med 45 kWh.