Annons:

Siffror visar – Tesla störtdyker på svenska marknaden

Carl Undéhn

Carl Undéhn

1 apr 2025

När siffrorna för för nybilsregistreringen i mars nu presenterats visar det på en fortsatt kraftig minskning för Tesla på den svenska marknaden. Nedgången i mars var med 61,9 procent jämfört med samma månad förra året också större än i februari, då Tesla minskade med 42 procent. Sett över årets första tre månader har nyregistreringar av modeller från Tesla minskat med 55,2 procent hittills i år.

Registreringen av Teslas bilar har rasat både i Sverige och Europa de senaste månaderna. Det har spekulerats om orsaken är att kunder vänt företaget ryggen på grund av att chefen Elon Musk kommit att politiskt engagera sig allt mer med extremhögern. Eller om förklaringen ligger i att storsäljaren Model Y nyligen uppdaterats och att kunder därför avvaktat. Nu har leveranserna av uppdaterade Model Y kommit igång och till skillnad från de båda föregående åren ser den hittills inte ut att kunna behålla sin position som Sveriges mest registrerade bil.

Den mest registrerade modellen i mars var i stället Volvo XC60. Även den mest registrerade elbilen kom från Volvo, med EX40/XC40 som presenteras tillsammans. De registrerades i totalt 814 exemplar och den mest registrerade elbilen hittills i år är Volkswagen ID.7 med 1.837 exemplar, vilket infattar både halvkombin ID.7 och kombin ID.7 Tourer. Tesla Model Y är hittills den tredje mest registrerade elbilen med 1.542 exemplar.

Med 8.386 nya elbilar i mars stod de för 34,6 procent av de 24.204 bilar som registrerades in totalt under månaden. Det är en lika stor andel som både föregående månad och i mars för ett år sedan.

Annons: