Inkomsttapp för Tesla: biljättar slutar köpa utsläppsrätter

Carl Undéhn

Carl Undéhn

4 mar 2026

Som tillverkare av endast helt eldrivna modeller har Tesla kunnat sälja utsläppsrättigheter till andra tillverkare som inte klarat gränsvärdena som gäller i EU. Överskrids genomsnittet hos alla bilar en tillverkare säljer under ett år krävs de på höga böter. För att undvika det går tillverkare samman i så kallade pooler där de tilldelade utsläppsrättigheterna delas […]

Som tillverkare av endast helt eldrivna modeller har Tesla kunnat sälja utsläppsrättigheter till andra tillverkare som inte klarat gränsvärdena som gäller i EU. Överskrids genomsnittet hos alla bilar en tillverkare säljer under ett år krävs de på höga böter. För att undvika det går tillverkare samman i så kallade pooler där de tilldelade utsläppsrättigheterna delas mellan varandra mot betalning.

Något som varit en bra affär genom åren för Tesla. Teslas siffror för helåret 2025 visar att de tjänade nästan två miljarder dollar på försäljning av utsläppsrättigheter till andra tillverkare. Året innan var inkomsten från det 2,76 miljarder dollar.

Med ökad försäljning av helt eldrivna modeller, som nya C-HR+ (läs vår provkörning här) behöver Toyota inte längre köpa utsläppsrätter av Tesla.

Men det är en inkomstkälla som ser ut att minska i år. För världens största biltillverkare Toyota, jättekoncernen Stellantis med 14 olika märken samt Subaru är inte med i listan över den av Tesla ledda pool som lämnats in till EU.

Beslutet tolkas som att både Toyota och Stellantis räknar med att gränsvärdet för utsläpp från hela sin flotta av sålda bilar i EU under 2026. Gränsen för det skärptes egentligen förra året från 116 gram koldioxid per kilometer till 93,6 gram koldioxid per mil. Efter påtryckningar från biltillverkare mjukade EU-kommissionen upp reglerna så att tillverkarna fram till 2027 kan kompensera ett högre utsläpp ett år med lägre utsläpp ett annat.

Toyota var förra året nära att ligga under det nya gränsvärdet. Med en ökad försäljning av helt eldrivna modeller samt hybrider kan tillverkaren i år klara målet. Stellantis väntas kunna dra nytta av att koncernen säljer elbilar från sin kinesiska partner Leapmotor på ett stort antal marknader i Europa – från i år också här hos oss i Sverige.

Biltillverkarna har också fram till december i år på sig att besluta om de ändå vill ingå i en pool. I den av Tesla ledda poolen ingår för tillfället Ford, Honda, Mazda och Suzuki.