/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F03%2FWayne-Griffiths-Dark-Rebel01.jpg)
Nu även hos Seat – ännu en bilchef lämnar företaget
Carl Undéhn
1 apr 2025
Det var bara häromdagen som nyheten kom att Jim Rowan blir av med jobbet som chef för Volvo Cars. Nu skiljer sig ännu en biltillverkare från sin chef och den här gången är det Wayne Griffiths som tackar för sig hos Seat och Cupra. Enligt ett uttalande från Volkswagenkoncernen, där Seat ingår, är det hans eget beslut att kliva ned från chefsposten för att göra något annat.
Under förra året var Seat/Cupra en av ljuspunkterna inom Volkswagenkoncernen. Till skilland från andra stora märken inom koncernen ökade Seat/Cupra sin försäljning med 5,8 procent jämfört med året innan. Hos Seat och Cupra är det än så länge endast det sistnämnda märket som har helt eldrivna modeller. Under 2024 sålde Cupra 48.000 elbilar, vilket var en ökning med sex procent.

– Wayne Griffiths har gjort ett fantastiskt jobb med att bygga upp varumärket Cupra och omstrukturera företaget. Hans förståelse för varumärket är anmärkningsvärd. Han är, i ordets bästa bemärkelse, en riktig bilkille. Vi tackar honom för hans utmärkta bidrag och önskar honom all lycka i framtiden, säger Thomas Schäfer som är chef för märket Volkswagen och sitter i styrelsen för Seat och Cupra.
Wayne Griffiths tog över jobbet som chef för Seat och Cupra 2020. Så sent som för några veckor sedan sa han att han hade ett ”drömjobb” och antydde inte att han hade planer på att lämna företaget. Som tillfällig chef kliver nu Markus Haupt in som tidigare ansvarat för produktionen hos Seat och Cupra.
Det spanska märket spelar en viktig roll i Volkswagenkoncernens strategi för kommande elbilar. Den mindre modellen ID.2 samt den mer högbyggda versionen ID.2X kommer båda tillverkas i fabriker från Seat i Spanien. I landet bygger Volkswagens energibolag PowerCo också en fabrik för tillverkning av battericeller.