Så snabbt växer Teslas nätverket med Superchargers

Carl Undéhn

Carl Undéhn

1 jul 2025

När Tesla under våren 2024 sade upp omkring 14.000 personer fick också hela teamet som ansvarade för nätverket med Superchargers lämna företaget. Något som skapade spekulationer om att utbyggnaden av Teslas snabbladdare nu skulle bromsas in.

Att så inte blev fallet visades redan under hösten samma år, då det stod klart att antalet Superchargers växte och siffran 60.000 Superchargers passerades i oktober. Nu meddelas att antalet Superchargers har ökat till 70.000 globalt, det efter att den senaste stationen med 12 snabbladdare har öppnats i staden Burleson i Texas. Tesla meddelar att det finns stationer med Suprrchargers i 53 olika länder. Häromdagen meddelades att den senaste generationen av laddstolpen, Supercharger V4, nu har börat sättas upp även i Kina.

Den nya milstolpen visar också att utbyggnaden av Teslas laddnätverket inte alls har stannat av. De senaste åtta månaderna har antalet ökat med 10.000 Superchargers. Enligt Tesla själva är deras laddnätverket det största i världen. Det stora antalet Superchargers och att det sedan några år är möjligt även för andra märken att ladda där har gjort att Tesla blivit en viktig aktör på laddmarknaden. I USA, där Tesla använder en annan laddkontakt kallad NACS, har allt fler andra tillverkare nu börjat sätta in sådana i sina bilar.

Här i Sverige har Tesla idag 85 stationer med drygt 1.250 Superchargers. På grund av fackförbundet IF Metalls pågående strejk mot Tesla i Sverige har fackförbunden Seko och Elektrikerförbundet infört blockad mot Tesla som sympatiåtgärd. Genom det ska det inte vara möjligt att koppla upp nya stationer med Superchargers mot elnätet i Sverige, något som under våren ändå skedde i bland annat Södertälje där det i april öppnades två nya stationer.