Annons:

Vinstras för Volkswagen Group – VW säljer fler korvar än bilar

Carl Undéhn

Carl Undéhn

11 mar 2025

Europas största biltillverkare Volkswagenkoncernen genomför nu sitt hittills största sparprogram och det går naturligtvis inte obemärkt förbi. När siffrorna för 2024 nu presenteras visar de att omsättningen uppgick till 325 miljarder euro, vilket är nästan samma som året innan. Vinsten minskade däremot med nästan en tredjedel och landade på 12,4 miljarder euro, omkring 135 miljarder kronor. Även rörelseresultatet på 19,1 miljarder euro (208 miljarder kronor) innebar en minskning på 15 procent. En siffra som enligt Volkswagen drogs ned på grund av ”extraordinära kostnader på totalt 2,6 miljarder euro”, som då främst har gått till de stora omstruktureringar som genomförs.

Försäljningen för hela koncernen, där personbilsmärken som Volkswagen, Skoda, Seat, Porsche och Audi samt andra fordon som lastbilar från MAN ingår, uppgick till 9,03 miljoner exemplar. Också det var en minskning på 2,3 procent jämfört med de 9,4 miljoner fordon som såldes året innan och lyfts märket Volkswagen ut ur siffrorna uppgick försäljningen där till 5,2 miljoner.

I tyska medier skojas det nu om att Volkswagens mest sålda produkt inte längre är en bil utan märkets egna korv som serveras i personalmatsalar och säljs i butiker.
– Det låter absurt: vi tillverkar nästan fler currykorvar än fordon, citeras en talesperson från Volkswagen och totalt såldes förra året 8,5 miljoner VW-korvar.

Trots minskad försäljning och vinst vill koncernen se positivt på framtiden och de stora förändringar som nu genomförs. Sedan tidigare är det klart att personalstyrkan hos märket Volkswagen ska minskas med 35.000 personer i Tyskland fram till 2030. En fabrik där ska också säljas och i en annan ska verksamheten ställas om och på sikt ska produktionen i Tyskland minskas med 700.000 fordon.

– Under 2025 kommer vi att fortsätta fokusera på konsekvent implementering. I takt med att vår omvandling blir alltmer påtaglig vaknar Volkswagen-koncernens nya styrka till liv. Vår fortsatta modelloffensiv, regionalt skräddarsydda produkter för våra marknader runt om i världen och starka partners utgör grunden för en hållbar positiv utveckling, säger koncernchefen Oliver Blume i ett uttalande.

Annons: