/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F04%2FAUDI-E5-04.jpg)
AUDI E5 med avancerad teknik – men bara för Kina
Carl Undéhn
23 apr 2025
Försäljningen av elbilar från Audi har gått trögt i Kina. För att ändra på den saken presenterades förra hösten det nya märket AUDI. Ja, alltså samma namn som innan men skrivet med versaler. Dessutom utan märkets karakteristiska fyra ringar i fronten hos konceptet AUDI E som då visades upp. Nu får vi se den produktionsfärdiga versionen, som fått namnet AUDI E5 Sportback och även det saknar de fyra ringarna.

Modellen har tagits fram i samarbete med partnern SAIC, som bland annat äger märket MG och även samarbetar med Volkswagen i Kina. Resultatet är en i alla fall på pappret tekniskt avancerad modell som Audi hoppas bättre ska passa de kinesiska kundernas smak. På insidan hittas till exempel en stor skärm på 27 tum och 4K-upplösning över hela instrumentpanelen samt en AI-driven personligen assistent.
Grundstomme för AUDI E5 är den med SAIC gemensamt utvecklade plattformen Advanced Digital Platform. Förutom möjligheten till avancerade uppkopplade funktioner kommer den även med ett 800-voltssystem för snabb laddning. Något som Audi Q6, A6 samt e-tron GT har här oss, däremot inte Audi Q4 e-tron.

Vilken laddeffekt bilen klarar får vi ändå inte veta, endast att det går att klämma in 37 mils räckvidd på tio minuter. Oklart är alltså hur hög effekt laddtoplen behöver ha för det. AUDI E5 kommer med fyra olika motoriseringsalternativ: två bakhjulsdrivna med en effekt på 220 kW eller 300 kW, samt två fyrhjulsdrivna med 425 kW eller 579 kW. Den sistnämnda toppversionen ska klarar 0-100 km/h på 3,4 sekunder. Utöver det nämns att bilen erbjuds med adaptiv luftfjädring. Räckvidden uppges vara upp till 77 mil, enligt den förlåtande kinesiska körcykeln.

För självkörande funktioner hittas en Lidar-enhet samt ytterligare 11 kameror och en rad olika sensorer för att läsa av omgivningen. Med det ska AUDI E5 klara av att inleda filbyten, kunna läsa av trafikljus och ge stöd både på motorväg och i stadstrafik. Enligt Audi ska systemet också vara anpassat för kinesiska förhållanden, och som exempel nämns ”två- och trehjulingar, lekande barn och körning nattetid”.
Lanseringen sker i Kina senare i år, och någon lansering här hos oss är inte att räkna med. Under de kommande två åren ska det däremot lanseras ytterligare två modeller från märken AUDI i Kina.