Bekräftat: Toyota jobbar på eldriven Yaris

Carl Undéhn

Carl Undéhn

18 feb 2026

Toyota inledde sin bana i elbilsvärlden med bZ4X, en helt ny modell som efter en lite svajig start nu finns i en uppdaterad version (läs vår provkörning här). När Toyota förra året lanserade en större satsning på eldrift med flera uppdaterade och nya elbilar hittades även en eldriven version av den i Europa storsäljande modellen […]

Toyota inledde sin bana i elbilsvärlden med bZ4X, en helt ny modell som efter en lite svajig start nu finns i en uppdaterad version (läs vår provkörning här). När Toyota förra året lanserade en större satsning på eldrift med flera uppdaterade och nya elbilar hittades även en eldriven version av den i Europa storsäljande modellen C-HR – som då får namnet C-HR+ (läs vår provkörning här).

Toyota har också visat ett koncept på en eldriven version av klassikern Corolla, världens mest sålda bilmodell genom tiderna. När eldrivna Corolla kommer är oklart, men den och C-HR+ visar att eldrift har börjat få en allt viktigare position hos den japanska biljätten. Och det planeras eldrivna versioner av fler storsäljande modeller.

Toyota Yaris som hybridmodell.

Även småbilen Yaris kommer som helt eldriven modell, meddelar Toyotas europeiska vice-vd Andrea Carlucci till brittiska Auto Express. När den kommer är däremot oklart och att en eldriven Yaris behövs för Toyotas försäljning i Europa har han sagt tidigare. Men då med invändningen att det ännu inte varit möjligt att göra en lönsam affär med en elbil i den storleken.

Andrea Carlucci under eventet Toyota Kenshiki Forum i Bryssel 2024.

– Om elektrifiering är vägen framåt tror jag att vi inte kan undvika att ha en helt elektrifierad version. När det sker kan jag inte kommentera, men det framstår som ganska uppenbart, säger Andrea Carlucci angående planerna på en eldriven Yaris.

En ny generation av Corolla har visat som koncept. Den väntas komma 2027 eller 2028 och då även som helt eldriven version.

Toyota vill ändå hålla fast vid den nuvarande så kallade Multi Path-strategin, där tillverkaren utvecklar modeller med en rad olika drivlinor med bensinmotor, hybriddrivlina, eldrift, vätgas och mer. Enligt Andrea Carlucci vore det därför optimalt att tillverka en eldriven Yaris med en plattform där det är möjligt att bygga även versioner med hybriddrivlina. Det är också vad som planeras med den kommande eldrivna versionen av Corolla, som då även i fortsättningen ska erbjudas med bensinmotor och hybriddrivlina.

Att tillverka en elbil med en plattform som även klarar andra drivlinor leder däremot ofta till kompromisser. Något vi bland annat sett hos märkena inom Stellantisgruppen där deras modeller på STLA-plattformen inte befinner sig i framkant vad gäller teknologi. Toyota står därför inför en tuff utmaning för att lyckas ta fram en konkurrenskraftig eldriven Yaris när det nu kommer mindre elbilar som också är utvecklade för eldrift på den europeiska marknaden från bland annat Renault och Volkswagen.

Att en eldriven Yaris har potential att bli en storsäljare råder det ingen tvekan om. Förra året sålde Toyota omkring 200.000 exemplar av modellen i Europa, som därmed var märkets bäst säljande modell här.