/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F02%2FTesla-Model-Y-Skog-2024.jpg)
Tesla utökar erbjudande – nu gratis laddning i två år
Carl Undéhn
5 maj 2025
Förra hösten införde Tesla ett erbjudande där den som köpte en Model Y fick gratis laddning i ett år vid tillverkarens snabbladdare Supercharger. Något som gällde för bilar som levererades innan årsskiftet. Nu är ett erbjudande med gratis laddning tillbaka, och den här gången gäller det under två år. Villkoret är att bilen som beställs levereras innan 30 juni och erbjudandet gäller endast för förkonfigurerade lagerbilar. Dessutom, erbjudandet med två års gratis laddning gäller endast för den fyrhjulsdrivna Model Y Performance. För övriga versioner av Model Y i lager ingår ett års gratis laddning vid Supercharger.
I skrivandets stund finns knappt 100 exemplar av Model Y, både med bakhjulsdrift och fyrhjulsdrivna Performance samt i olika färger, tillgängliga just nu och priset börjar på 554.170 kronor. I alla fallen handlar det om den tidigare versionen av Model Y och nya Juniper innefattas inte av erbjudandet. Möjligheten att ladda gratis under två år är kopplat både till bilen och den första ägaren. Det är alltså inte möjligt att föra över det till en ny ägare om bilen säljs.
I slutet av april införde Tesla nollränta vid köp av Model Y Long Range AWD som levereras till kund senast 30 juni 2025. För övriga versioner av Model Y, samt Model 3, erbjuds en ränta på 0,99 procent. Tidigare i år infördes också gratis laddning under obegränsad tid vid köp av Model S och Model X. Utöver laddning ingår också tjänsten Premium Connectivity till de båda modellerna, som annars kostar 99 kronor i månaden.