Nytt hopp för solcellsbilen Lightyear 2

Carl Undéhn

Carl Undéhn

27 dec 2023

Det nederländska start up-företaget Lightyear lyckades med något som många andra misslyckats med. De fick igång tillverkningen av sin första modell, Lightyear 0. Då dessutom en högst intressant elbil med solceller integrerade i krossen som tillsammans med en aerodynamisk form och effektiva motorer gav bilen en räckvidd på 62,2 mil med ett batteri på 60 […]

Det nederländska start up-företaget Lightyear lyckades med något som många andra misslyckats med. De fick igång tillverkningen av sin första modell, Lightyear 0. Då dessutom en högst intressant elbil med solceller integrerade i krossen som tillsammans med en aerodynamisk form och effektiva motorer gav bilen en räckvidd på 62,2 mil med ett batteri på 60 kWh.

lwhb.cmd.push(function() {lwhb.loadAd({tagId: "elbilen_panorama-1"});});
lwhb.cmd.push(function() {lwhb.loadAd({tagId: "elbilen_mobil-1"});});

Men redan efter att några exemplar hade byggts hos finska Valmet lades produktionen ned i början av i år. Lightyear ville i stället satsa på den mindre och billigare modellen Lightyear 2, hette det.

Lightyear 0 började tillverkas hos Valmet i Finland.

Men också den lades på is när företaget i stället uppgav att de ville satsa på att utveckla solcellslösningar för andra tillverkare.

Nu väcks ändå ett litet hopp om att Lightyear 2 tagit ett litet steg mot att bli verklighet. Orsaken är nyheten om att två sydkoreanska riskkapitalbolag har investerat i Lightyear, Sunbo Angel Partners och Lighthouse Combined Investment.

Strimman av hopp förstärks av att de båda investerarens uppges ha kontakter inom både biltillverkning och utveckling av solceller i Sydkorea.

Lightyear 2 ska också få solceller integrerade i karossen.

Konkreta detaljer kring vilken summa investeringarna är på och om det finns ett mål att vidareutveckla Lightyear 2 har inte meddelats.

Hur långt utvecklingen av den modellen har kommit är oklart. Under CES-mässan i Las Vegas förra året smygvisades en prototyp av Lightyear 2. Tidigare har det kommit uppgifter att en lansering av Lightyear 2 är planerad till 2025, att priset landar på 40.000 euro och att den ska få en räckvidd på upp till 80 mil tack vare solcellerna i karossen som räckviddsförlängare.